باغچه

گیاه فیلودندرون

گیاه فیلودندرون

گیاه آپارتمانی فیلودندرون برگ ویولونی

کد مطلب : 95062601

نام علمی:Philodendron bipennifolium

نام انگلیسی: Fiddle Leaf Philodendron

خانواده: گل شیپوریان Araceae

فیلودندرون برگ ویولونی

Philodendron panduriforme گیاهی مقاوم است، با برگ های چرم گونۀ سبزِ سیرِ زیبا. رقم های مختلف این گیاه از نظر پهنای برگ و اندازه زبانه های بالایی و بیرون زدگی آنها با هم تفاوت هایی دارند ولی شمایل کلی آنها کمابیش مشابه هم و قابل شناسایی است. زبانه های بالایی برگ هایشان به نرمی به سمت بیرون و پایین تمایل دارد.  این گیاه  را به نام سازی زهی، بومی گرجستان (پاندوری) نام گذاری کرده اند اما ظاهرِ برگ های آن بیشتر شبیهِ ساز قیچک ایرانی است و نام انگلیسی آن هم فیلودندرون برگ ویولونی است!!

فیلودندرون دیگری که در انگلیسی به نام برگ ویولونی شناخته می شود Philodendron bipennifolium است که آن را معمولاً با Philodendron panduriforme اشتباه می گیرند.  زبانه بالایی برگ های این گیاه دو تکه است که تکه بالایی آن به سمت بیرون و بالا گرایش دارد و فراموش نشود که رقم های گوناگون، برگ های گوناگون ولی کمابیش شبیه هم دارند.

شرایط محیطی:

خاک:

به خاکی سبک با زهکش خوب احتیاج دارد. ترکیب یک قسمت کمپوست+یک قسمت خاک لومی+دو قسمت پرلیت برای این گیاه مناسب است. هر 2-3 هفته با یک محلول رقیق از کود 5-10-5 می توان آن را تغذیه کرد. کود دهی بیش از حد

آبیاری:

خاک گلدان را همیشه مرطوب(نه غرقابی) نگه دارید.

نور:

نور زیاد و غیر مستقیم باعث بالندگی آن می شود.

دما:

حداقل دمای مناسب برای رشد 15-13 درجه است. در زیر دمای 10 درجه گیاه آسیب دیده و حتی خشک می شود.

تکثیر:

به دو روش خوابانیدن ساقه یا قلمه گیری می توان این گیاه را تکثیر کرد.

در روش اول قسمتی از ساقه را بدون برگ کرده و درون خاک قرار می دهند تا ریشه دهد. پس از دو ماه که ساقه ها ریشه کرد آن را جدا کرده و در گلدانی دیگر می کارند.

در قلمه گیری طولی از ساقه را که دو گره داشته باشد در بستر کاشت مناسب، در نور زیاد و غیر مستقیم می کاریم. دمای مناسب 25-20 درجه می باشد.

 

***این گونه از گیاه فیلودندرون احتیاج به تکیه گاه چوبی پوشانده از خزه دارد تا ریشه های هوایی گیاه در آن رشد کند، خزه های تکیه گاه باید به وسیله غبارپاشی یا آبیاری از بالا مرطوب نگه داشت.

طریقه تهیه قیّم خزه دار:

یک قطعه نی یا لوله پلاستیکی به قطر حداکثر دو سانتی متر و به ارتفاع نهایی گیاه، نخ پلاستیکی و مقداری خزه تهیه کنید.

خزه ها را اطراف نی یا لوله پیچیده و با نخ ببندید. ارتفاع گیاه فیلودندرون پس از یکسال به حدود یک متر می رسد و تغذیه ریشه های هوایی و نا به جا از خزه مرطوب تکیه گاه از نیازهای اساسی است، ریشه های هوایی را هرگز قطع نکنید.

عوارض و درمان گیاه فیلودندرون:

برگ های جدید فاقد رشد بوده و ریز هستند:

 گیاه از کمبود عناصر غذایی در گلدان رنج می برد، این کمبود را هر دو هفته یکبار با تغذیه مصنوعی طبق دستور جبران کنید.

برگ ها تغییر رنگ می دهند و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است:

کنه قرمز ریز عامل این نارسایی است. گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید، غبارپاشی در کاهش آفت مؤثر است.

برگ ها سقوط می کنند:

گیاه به شدت تشنه، هوا خشک و یا گرم است. شرایط را بازدید و در صورت لزوم گیاه را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت آب قرار دهید و یا غبارپاشی را شروع کنید و گلدان را به محل سردتری منتقل کنید.

ساقه ها دراز و فاصله بین برگ ها زیاد است:

یا نور کافی نیست و یا نیاز به تغذیه مصنوعی دارد، گلدان را به محل روشن تر انتقال دهید و هر دو هفته یکبار طبق دستور با کودهای مخصوص تغذیه مصنوعی کنید.

برگ ها پژمرده و از جوانه های بهاری خبری نیست:

هوا سرد است، گلدان را به محل گرم تری منتقل کنید.

زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگ ها ظاهر می گردند:

حشره آفت عامل آن است، با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یک بار طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند و یا با برس مخصوص و یا پنبه آغشته به محلول سم لکه ها را مسموم کنید.

برگ ها زرد می شوند و سقوط می کنند:

خاک گلدان باتلاقی شده است، آب زیر گلدانی را خارج کنید و زهکشی را بازدید کنید، اجازه دهید خاک سطحی گلدان در فاصله بین دو آبیاری کاملاً خشک شود و سپس آبیاری را با میزان کمتری شروع کنید.

لکه های سوخته روی برگ ها ظاهر می شوند:

در آفتاب غبارپاشی کرده اید، مواظب باشید این عمل در صبح یا عصر در سایه انجام شود، چون نور عبور داده شده از قطرات آب به جای مانده روی سطح برگ ها، مانند عبور نور از شیشه است که به برگ ها صدمات شدیدی وارد می کند.

منبع : دانشنامه گل و گیاه

گردآورنده : خانم ن اسپیدمهر

فروشگاه اینترنتی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا