طب سنتی

خواص گیاه پنیر باد

خواص گیاه پنیر باد

ضد باکتری، ضد قارچ، ضد کرم روده، افزایش سیستم ایمنی، درمان هپاتیت، دیابت سوءهاضمه بیماریهای مزمن کبد، ناهنجاری های معده و ………….

کد مطلب : 98051102

پنیرباد از گیاهان بومی منطقه بلوچستان در استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرق ایران است. این بوته جزء پوشش گیاهی شهرستان‌های سراوان، ایرانشهر، خاش، سرباز، سیب و سوران، زابل و حوالی زاهدان به ویژه در منطقه اسکل آباد به‌شمار می‌رود و در دشت و دامنه کوه به وفور می‌روید.

 برگ‌های این گیاه چرمی، سخت، نیزه‌ای و سبز رنگ و شاخه‌های این گیاه منشعب و سفید رنگ است. این بوته جنگلی در تمام فصول سال سبز است و در اوایل تابستان میوه‌های کروی و زرد رنگی آن می‌رسد.

شش نکته درباره گیاهان دارویی

گیاه پنیر باد با خواص دارویی بیشمار

برگ ها و ریشه گیاه اثر آنتی بیوتیک بر ضد باکتری استافیلوکوکوس اورئوس دارد. در برگ های آن ویتانون یافت می شود، در میوه آن انواع آمینو اسیدها وجود دارد، جمع آلکالوئیدها در حدود 0/2 درصد گیاه را تشکیل می دهد.

گیاهی که از قدیم الایام بومیان منطقه سیستان و بلوچستان از آن به عنوان ساخت پنیر به صورت محلی استفاده میکردند گیاهی سخاوت مند و کم توقع نسبت به کمبود منابع آب و خاک، از این رو میتوان کشت گسترده این گیاه را جهت تامین علوفه دام، محافظ خاک در برابرفرسایش و طوفان ها، همچنین جلوگیری از حضور ریزگردها، توصیه نمود. 

ریشه این گیاه در هند برای تقویت نیروی جنسی و به عنوان تونیک، مقوی و بازکننده انسداد مجاری عروق، مدر و مخدر مصرف می شود، ضمنا برای سقط جنین نیز کاربرد دارد. به علاوه ریشه گیاه برای درمان روماتیسم، سل ریوی، ضعف در اشخاص پیر و سالخورده و معالجه لاغری مفرط کودکان تجویز می شود.

برگ های آن تلخ است و جوشانده آن را برای قطع تب استعمال و مصرف می کنند. از برگ های خرد شده و ریشه کوبیده و خرد شده گیاه برای گذاردن روی ورم های دردناک و زخم ها به خصوص کفگیرک استعمال می شود و بسیار موثر است. میوه آن مدر است. تخم آن خواب آور و مدر است و برای انعقاد شیر کاربرد دارد.

در هند از میوه خشک آن برای رفع قولنج های نفخی و سو هاضمه استفاده می شود و برای انواع ناراحتی های روده ای مفید است و ضمنا برای انعقاد شیر کاربرد دارد و مانند مایه پنیر به کار می رود. میوه رسیده آن قی آور است و به عنوان ضد سم به کار می رود ضمنا آرامبخش و مسکن و مدر است و در ناراحتی های حاد کبد اثر مفید دارد.

روغن تخم آن برای پیشگیری بیماری سختی جدار شریان یا تصلب شرایین مفید است، مصرف این گیاه باید زیر نظر پزشک و طبق توصیه پزشک متخصص انجام گیرد.

خواص گیاه پنیر باد

کاربرد عصاره الکلی این گیاه در جیره غذایی جوجه های گوشتی باعث افزایش استحکام استخوان و افزایش وزن طحال(از مناطق اصلی تولید آنتی بادی در بدن در مقابل هر گونه آنتی ژن می باشد و افزایش وزن آن نشانه ی افزایش جمعیت سلولی و تولید سلول های ایمنی می باشد) شد.  

منابع : عطارک ، های دکتر ، ویکی پدیا

خواص گیاه پنیر باد

سایت فروشگاه اینترنتی آی شهر بزودی

User Rating: Be the first one !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن