تاریخ و عبرت

شبیخون دوباره دزدان سابقه دار از ایران

شبیخون دوباره دزدان سابقه دار از ایران به روش دزدان دریایی

کد مطلب : 98041501

حرکتی توسط انگلیسی ها که در تاریخ 400 ساله معاصر ایران به غیر از 40 سال اخیر بارها تکرار شده است، اما این بار با دفعه های قبل فرق دارد.

جمهوری اسلامی ایران با رهبری دنا و فرزانه در این چند سال اخیر نشان داده که عکس العمل سریع به این گونه تجاوزها نشان نمی دهد و به موقع و یا به قول معرف سر پل خر بگیری، این خرهای چموش را ادب خواهد کرد. ان شا الله

به گزارش خبرگزاری موج، جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در توییتی نوشت: در افول و سقوط دولت خبیث انگلیس همین بس که در تنگه جبل الطارق و مسیر آب‌های آزاد نفتکش ایرانی را مزدورانه توقیف کرد؛ استعمارگر پیر و فرتوتی که یک روزی در تهران حکومت تعیین می‌کند و امروز در نقش دزدان دریایی مزدوری آمریکا را بر عهده گرفته است.

محسن رضایی : در صورتی که انگلیس نفتکش ایرانی را رفع توقیف نکند، وظیفه ما اقدام متقابل و توقیف یک نفتکش انگلیسی است.

شبیخون دوباره دزدان سابقه دار

شبیخون دوباره دزدان سابقه دار

از هنگامي كه در اوايل دوره قاجار پاي وزارت آدميرالي بريتانيا به آب‌هاي خليج فارس باز شد و آغاز تسلط بر جزاير ايراني خليج فارس را ‌ديد، تا دخالت در عزل و قتل قائم مقام فراهاني صدراعظم دانشمند ايران و رقم زدن سرنوشت مشابه براي فرزندخوانده و دست پرورده‌اش اميركبير، جداسازي هرات و بحرين از ايران و اشغال ايران از سوي نيروهاي ارتش انگليس در ميانه جنگ بين‌الملل دوم، كودتاي ضد ايراني براي سرنگون كردن دولت دكتر محمد مصدق ليست بلند بالايي از اقدامات ضد منافع ملي مردم و كشور ايران در كارنامه روابط ايران و انگليس ثبت شده است.

شبیخون دوباره دزدان سابقه دار

هلوکاست 9 میلیونی ایران به دست انگلیسی ها و بی کفایتی حکومت

9 میلیون نفر از مردم آزاده ایران در دوره جنگ جهانی اول و به علت قحطی ساختگی توسط انگلیسی ها جان خود را از دست دادند.

در سال 1392 جناب عراقچی در موضعی عجیب از جایگاه وزارت خارجه جمهوری اسلامی، تولد فرزند ولی‌عهد انگلیس را به ملکه و ولی‌عهد این کشور تبریک گفته و ادامه‌ می‌دهد: ایشان سومین نفر در فهرست رسیدن به سلطنت در انگلستان است!!

شبیخون دوباره دزدان سابقه دار

بررسي تاريخ دو سده اخير ايران و همچنين اسناد منتشره وزارت امور خارجه انگليس نشان مي‌دهد كه در بيشتر وقايع مهم قرن نوزدهم و بيستم ايران، آنچه رخ داده با مصالح تعيين شده آن كشور همخواني داشت و تنها چيزي كه در اين ميان كمترين اهميتي نداشت منافع ايران و مردم اين كشور بود. تا زماني كه سلطنت قاجار برپا بود، هر شاه و شاهزاده‌اي كه در اين كشور حكمراني مي‌كرد سر در آبشخور سياست‌هاي انگليس داشت و در دوره پهلوي پدر و پسر نيز مقدرات اين مملكت را عمدتا انگليس رقم مي‌زد.

شبیخون دوباره دزدان سابقه دار

در يك بررسي اجمالي از روابط ايران و انگليس سه دوره شاخص را شاهديم:
1- پايان سلسله صفويه در ايران كه آغاز حضور سياسي انگليس در ايران و داير كردن نمايندگي سياسي در كشورمان است تا زمان انقلاب مشروطه در ايران و سال‌هاي پاياني حاكميت سلسله قاجار در ايران بخش اول است كه در اين دوره شاهد تحولات فراواني در سياست‌هاي انگليس‌ در مقابل ايران هستيم.
2- دوره دوم به دوره سلطنت پهلوي اختصاص دارد كه حكومتي برآمده از خواست و نظر انگليس در ايران بر سر كار بود و در اين دوره به اعتقاد بسياري از صاحبنظران ايران تبديل به «ايرانستان» [كشوري تحت الحمايه انگليس] شده بود. در اين دوره حتي محمدرضا پهلوي در ميانه دهه پنجاه در يكي از سخنراني‌هاي خود ضمن حمله به سياست‌هاي انگليس در جهان به اين مطلب اشاره كرد كه: “آنها مي‌خواهند ايران را تبديل به ايرانستان كنند”.
3- پس از انقلاب اسلامي دور جديدي از روابط ايران و انگليس آغاز شد. انقلاب اسلامي رژيم سلطنتي مورد حمايت انگليس و آمريكا را در ايران برچيده بود و طبيعي بود كه روابط سياسي انگليس با ايران اساس چنداني نداشته باشد. روابط دو كشور بعد از انقلاب اسلامي دچار فراز و نشيب‌هاي بسياري شد. روابط سياسي ايران و انگليس پس از انقلاب اسلامي 1357 به دليل مخالفت دولت كارگري انگليس با اين انقلاب هر روز سردتر از روز پيش شد. از آن پس بود كه ساختمان تاريخي سفارت انگليس در خيابان فردوسي تهران ديگر محل نمايندگي سياسي اين كشور در ايران نبود و در سال 1358 سفارت سوئد حافظ منافع بريتانيا در ايران اعلام شد.
4 – تا زمان پايان جنگ ايران و عراق در پاييز سال 1367، سفارت ايران در لندن نيز همچنان بسته بود.

مطمئن باشید شبیخون دوباره دزدان سابقه دار را به سختی پاسخ خواهیم داد.

منابع : فارس ، تاریخ معاصر ، خبرگذاری موج ، خبرنگاران جوان

 

 

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن