پاسخگویی به شبهات

عید فطر 98 چه روزی بوده؟

اگر مشکلی در متن وجود دارد با ثبت نظر راهنمایی فرمایید

عید فطر 98 چه روزی بوده؟

کد مطلب : 98031401

اگر دنبال کشف حقیقت درباره عید فطر هستید حتما تا انتها بخوانید.

1- عید فطر از لحاظ علم نجوم .

2- کدام کشورها سه شنبه و کدام کشورها چهارشنبه را عید اعلام کردند.

3- نظر مؤسسه تحقیقات نجوم مصر درباره عید فطر.

4- مراحل تایید استهلال در ایران

5- بودجه ستاد استهلال

عید فطر 98 چه روزی بوده؟

1- عید فطر از لحاظ علم نجوم :

برای رویت‌پذیری هلال حداقل ویژگی‌ها و حداقل‌های نجومی ماه، هنگام غروب خورشید از قرار زیرند:

  • حداقل ارتفاع ماه: ۷ درجه
  • حداقل جدایی زاویه سمتی از خورشید: ۱۳٫۳
  • حداقل ضخامت کمان ماه: ۱۵ ثانیه قوسی
  • فاز ماه (در صد مساحت روشنایی): ۱ درصد
  • مکث ماه، مدت زمان حضور ماه در آسمان از غروب خورشید تا افول ماه است. (لحظه متوسط رویت‌پذیری ۴:۹ ضرب در زمان مکث است)
  • سن هلال ماه (زمان پس از مقارنه تا غروب) نیز از ملاکهای نجومی رویت است. هلال ماه تا ۲۰ ساعت (جوان)، ۲۰–۲۷ ساعت (میانسال) و بیشتر از ۲۷ ساعت (پیر) تلقی می‌شود.
  • هنگام استهلال، اوج ماه رویت را مشکل تر و حضیض آن را نسبتاً آسانتر می‌کند. (بعلت تغییر فاصله و تفاوت اندازه قوسی قطر ماه)
  • طول کمان هلال ماه در بهترین وضعیت حداکثر ۱۸۰ درجه است.
  • زاویه هلال با افق نیز در صورت هم سمتی ماه با خورشید ۱۸۰ درجه است.

ویکی پدیا

رئیس انجمن نجوم استان کرمانشاه گفت: از نظر برآوردهای نجومی به احتمال خیلی زیاد روز چهارشنبه (۱۵ خرداد) عید فطر خواهد بود.

محمد خدایاری با بیان اینکه در علم نجوم اختلاف بین لحظه مقارنه ماه و خورشید با لحظه غروب آفتاب سن هلال ماه را تعیین می‌کند، اظهار کرد: امروز دوشنبه (۱۳ خرداد) لحظه مقارنه ماه و خورشید در ساعت ۱۴ و ۳۲ دقیقه ظهر اتفاق خواهد افتاد که با توجه به اینکه لحظه غروب آفتاب ساعت ۲۰ و ۲۹ دقیقه است، لذا هلال ماه شوال شش ساعته خواهد بود که از نظر نجومی امکان رؤیت هلال ماه شش ساعته به هیچ عنوان وجود ندارد.

خدایاری با بیان اینکه حداقل زمان اختلاف بین لحظه مقارنه ماه و خورشید با لحظه غروب آفتاب باید بین ۱۳ تا ۱۴ ساعت باشد تا ماه دیده شود، گفت: در برخی موارد گفته شده که هلال ماه ۱۲ و نیم ساعته نیز با شرایط خاصی ممکن است رؤیت شود.

رئیس انجمن نجوم استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه احتمال رؤیت هلال ماه شش ساعته به هیچ عنوان وجود ندارد، ادامه داد: با این شرایط، امروز (دوشنبه) در هیچ جای کره زمین هلال ماه دیده نخواهد شد.

خدایاری اضافه کرد: سن هلال ماه شوال فردا (سه شنبه، ۱۴ خرداد) ۳۰ ساعته خواهد بود که به راحتی قابل دیده شدن است، لذا به احتمال خیلی زیاد روز چهارشنبه (۱۵ خرداد) روز عید سعید فطر خواهد بود.

منبع : ایسنا

عید فطر 98 چه روزی بوده؟

2- کدام کشورها سه شنبه را عید اعلام کردند و کدام کشورها چهارشنبه اعلام کردند؟
اغلب کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس به جز سلطان نشین عمان روز گذشته (دوشنبه) را آخرین روز ماه رمضان و امروز را عید سعید فطر دانستند این در حالی است که ایران، اردن، سوریه، مصر، فلسطین، تونس، سودان و دولت نجات ملی یمن فردا (چهارشنبه) را عید فطر اعلام کرده اند.

مسلمانان جهان اسلام پس از یک ماه روزه داری و عبادت هم اکنون فرارسیدن عید سعید فطر را جشن می‌گیرند، این عید در برخی کشور‌ها امروز (سه شنبه) و در برخی دیگر از کشور‌های مسلمان فردا (چهارشنبه) اعلام شده است.

بر پایه گزارش رسانه‌های رسمی جهان اسلام کشور‌های ترکیه، افغانستان، عربستان سعودی، امارات، قطر، کویت، بحرین، موریتانی، سومالی، جیبوتی، الجزایر، اقلیم کردستان عراق و دارالافتای اهل تسنن لبنان دیروز (دوشنبه) را روز آخر ماه رمضان و امروز (سه شنبه) را عید اعلام کردند.
در همین حال ایران، سوریه، اردن، تونس، لیبی، سودان، مصر، فلسطین و دولت نجات ملی یمن (انصارالله) به طور رسمی اعلام کردند که هلال ماه شوال هنوز در این کشور‌ها رویت نشده است و امروز سه شنبه آخرین روز ماه مبارک رمضان خواهد بود.
برخی کشور‌ها نیز مانند عمان، مراکش، شیعیان عراق و لبنان امروز (سه شنبه) را ۲۹ ماه مبارک رمضان می‌دانند و در نتیجه شامگاه امشب به استهلال ماه شوال می‌پردازند.
درمیان دیگر کشور‌های مسلمان نیز، مالزی، اندونزی، استرالیا، نیوزیلند، ژاپن، فیلیپین، تایلند، پاکستان، بنگلادش، هند و برونئی هم شامگاه امشب مصادف با بیست ونهم ماه مبارک رمضان به استهلال ماه شوال می‌پردازند.
مسلمانان صربستان نیز که شمار آنان به بیش از ۳۰۰ هزار نفر می‌رسد صبح امروز (سه شنبه) نماز عید فطر خود را در مسجد “بایراکلی” بلگراد برگزار کردند.
منبع : تابناک
عید فطر 98 چه روزی بوده؟
3- نظر مؤسسه تحقیقات نجوم مصر درباره عید فطر.
به نقل از پایگاه خبری السومریه نیوز، جاد محمد القاضی، رئیس مؤسسه تحقیقات نجوم وابسته به وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی مصر در این باره گفت: داده‌ها و محاسبات نجومی، نشان می‌دهد که فردا در مصر عید فطر است.

القاضی افزود: هلال ماه شوال عصر امروز که مصادف با ۲۹ رمضان است،  متولد خواهد شد و  پس از غروب خورشید به مدت ۵ تا ۷ دقیقه در شهرهای مختلف مصر قابل رؤیت خواهد بود.

وی گفت: البته براساس قانون مصر، اعلام نخستین روز ماه‌های قمری بر عهده دارالفتوا است و مؤسسه نجوم یا هر نهاد دیگری اجازه این کار را ندارد.

رئیس مؤسسه تحقیقات نجوم مصر تأکید کرد: در کمیته‌های دینی رصد هلال ماه در مصر که تعداد آن‌ها به ۱۰ کمیته می‌رسد، نمایندگانی از دارالافتاء و مؤسسه تحقیقات نجوم عضو هستند که وظیفه آن‌ها پیگیری رؤیت هلال ماه و اعلام آن از سوی اتاق مرکزی عملیات که ریاست آن را مفتی اعظم مصر برعهده دارد، است.
این در حالی است که «محمد عوده»، مدیر مرکز بین‌المللی نجوم كه مقر آن در ابوظبی قرار دارد، اعلام کرد رؤیت هلال ماه شوال در عصر امروز دوشنبه، ۱۳ خردادماه با تمامی ابزارها و وسایل در قاره‌های استرالیا، آسیا، آفریقا و اروپا ممکن نیست و این به این معناست که چهارشنبه، ۱۵ خرداد عید فطر است.
منبع : ایکنا
4- گزارش استهلال در استان ها چگونه به تأیید رهبر انقلاب می رسد؟

ستاد استهلال استانی به ریاست مشترک نماینده ولی فقیه و امام جمعه مرکز استان و استاندار تشکیل می شود. دبیر شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان، وظایف دبیری این ستاد را بر عهده دارد. همچنین یکی از اساتید برجسته ی داشگاهی در استان و یا یکی از رصدگران با تجربه نیز در این ستاد عضویت دارد. همچنین، در هر استان چند گروه رصد هلال تشکیل می شود که در این گروه ها، امام جمعه شهرستان، رصدگران با تجربه آن شهرستان را همراهی می کنند.

نتایج حاصل از فعالیت رصد هلال توسط گروه های رصدی در اختیار ستاد استان قرار گرفته و پس از بررسی مقدماتی، به ستاد مرکز گزارش می شود. در ستاد مرکز، این گزارش ها توسط کارشناسان و متخصصین رؤیت هلال مورد بررسی مجدد قرار می گیرد. در صورت نیاز به داشتن اطلاعات بیشتری از چگونگی رصد هلال، تماس تلفنی مستقیم بین ستاد استهلال با گروه های رصدی مستقر در شهرستان های مختلف برقرار شده و تمام جزئیات و مطالب مهم با دقت پرسیده و یادداشت می شود.

اعضای کمیته علمی ستاد استهلال، نتیجه نهایی به دست آمده از رصدها را همراه با نظر کارشناسی خود در اختیار رئیس ستاد استهلال قرار داده و در همان زمان، مراتب این گزارش به استحضار رهبر معظم انقلاب تحویل داده می شود. ایشان هم در برخی موارد، پرسش هایی را در خصوص گزارش مذکور مطرح فرموده و دستوراتی را برای بررسی بیشتر صادر می کنند. مسئولین ستاد و اعضای کمیته علمی، این نکات را بلافاصله بررسی و انجام می دهند و نتیجه را مجدداً به حضرت آیت الله خامنه ای گزارش می کنند.

پس از اثبات رؤیت هلال برای رهبر انقلاب اسلامی، حلول ماه شوال از طریق رسانه های جمعی به استحضار مردم شریف و روزه دار می رسد.

منبع : خبرنگاران جوان

5- تعداد گروه‌ها چه میزان است؟

گروه‌هایی که هلال ماه رمضان را رصد می‌کنند حدودا ۱۱۰ گروه هستند. اما در ماه‌های دیگر، حدود ۵۰ تا ۸۰ گروه کار رصد را انجام می‌‎دهند. مردم ممکن است خبر نداشته باشند که همه ماه‌ها استهلال انجام می‌شود.

از میزان بودجه سالانه ستاد اخبار متفاوتی منعکس می‌شود. بودجه سالیانه ستاد چه میزان است؟

در مورد بودجه سالانه ستاد رقم‌های عجیبی قید می‌شود. در جایی نوشته بودند که بودجه ستاد ۱۴ میلیارد تومان است. جالب این است که مستندی در قبال این خبر ندارند. مشخص نیست از کجا این خبر را دریافت کرده‌اند. در حدی که من اطلاع دارم، بودجه ستاد حدودا یک صدم مبلغ مذکور یعنی چیزی حدود ۱۴۰ میلیون تومان در سال است؛ هزینه‌ای هم که در ستاد انجام می‌شود بیشتر در مورد بحث بیمه شدن افراد است که مبادا حین انجام کار برای آنها مشکلی پیش آید. البته سالانه هدیه‌ای هم برای افراد در نظر گرفته می‌شود که آنهم به صورت متوالی پرداخت نشده است. این هدیه حدودا ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار تومان است. این مبلغ نهایتا برای مدیری که زمان بیشتری را صرف کرده، شاید در سال به ۳۰۰ هزار تومان برسد.

آیا ستاد استهلال نیروی ثابت و رسمی هم دارد؟

خیر؛ به هیچ وجه نیروی رسمی و ثابت ندارد. نهایتا یک یا دو نفر که ضمن فعالیت‌های دیگر در دفتر “آقا” به کار استهلال نیز مشغولند. بنابراین در کل ایران ما حتی یک نفر را نداریم که بگوید من کارمند ستاد استهلال هستم و از آنجا ماهیانه حقوق می‌گیرم.

 

User Rating: Be the first one !
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن