دانستنی های پزشکی

جایگزینی داروهای مسکن با دستکاری ژنتیکی

شاید برخی مواقع برای شما پیش آمده باشد که احساس درد شدید در ناحیه ای از بدن خود می کنید ولی حاضر نیستید به علت عوارض زیاد مسکن مصرف کنید .

جایگزینی داروهای مسکن

جایگزینی داروهای مسکن برای افرادی که دردهای مزمن دارند .

کد مطلب : 96092401

خانواده ای در ایتالیا زندگی می کنند که به علت جهش ژنتیکی منحصر به فرد ، درد را در بدن خود احساس نمی کنند . 

برای کسانی که از دردهای مزمن رنج می برند بسیار سخت است که هر روز از داروهای مسکن استفاده نمایند ، به دلیل اینکه همه آنها عوارض زیادی دارند و در طولانی مدت بدن در مقابل این دارو ها مقاوم می شود و دیگر عملکرد مناسب جهت تسکین درد نخواهند داشت . 

یک راه حل مناسب جهت جایگزینی داروهای مسکن با یافتن خانواده ای عجیب در ایتالیا که با جهش ژنتیکی درد کمتری را در بدن خود احساس می کنند . خانواده Marsili مبتلا به نوعی از بیماری های نادر شناخته شده به نام CIP هستند . به این معنی که آنها درد را مانند افراد معولی احساس نمی کنند و در برخی موارد حادتر اشخاص به هیچ عنوان دردی را احساس نمی کنند . 

در حالی که به نظر می رسد این یک اتفاق خوب است ، اما مشکلات زیادی را هم برای این افراد بوجود آورده . مثلا در زمانی که کودکان مبتلا ، مواردی مانند آپاندیسیت که به طور معمول با درد شدید تشخیص داده می شود ، در این افراد تا زمانی که آپاندیسیت در حد انفجار نرسد تشخیص داده نمی شود .

شش عضو خانواده Marsili دارای یک نوع از CIP است که منحصر به فرد است  و این حالت به نام سندرم مریخی می باشد . جالب اینجاست که تمام خانواده دارای تمامی عصب های لازم در بدن می باشند و فقط آنها کار نمی کنند! این خانواده در برابر درد شکستگی و یا سوزاندن بدن بسیار مقاوم هستند ، ولی در عین حال گرما و سرما را حس می کنند و همینطور در برابر فلفل حساس هستند .

دانشمندان آزمایشات DNA را از نمونه خون آنها گرفتند و توسط آن ژن های پروتئینی آنها را کد گذاری کردند . و از طریق آن دانشمندان کشف کردند که Marsilis دارای جهش در یک ژن شناخته شده به نام ZFHX2 می باشد. 

محققان دو آزمایش را در موش ها انجام دادند تا مشخص شود که چگونه ژن بر پاسخ درد تاثیر می گذارد. در اولین آزمایش، موشها بدون هیچ ژن ZFHX2 تولید شدند و آستانه درد آنها تغییر یافت. در آزمایش دوم، موش ها از ژن جهش یافته Marsilis به عنوان یک ژن مورد استفاده قرار دادند و در نتیجه این حیوانات به گرما حساس بودند.

مطالعات قبلی ژنهای دیگری مانند SCN9A و PRDM12 را شناسایی کرده بودند که در CIP نقش دارند و می توانند برای درمان درد مزمن استفاده شوند. در حالی که نتایج  موفقی به دست نیامده است، محققان امیدوار هستند که ژن  ZFHX2 بتواند در این موضوع به آنها کمک کند .

جایگزینی داروهای مسکن

این تحقیق در مجله Brain منتشر شد.

منبع: دانشگاه کالج لندن به نقل از گیزمگ

سایت مشارکت در ساخت املاک آی شهر : ishahr.co

امتیاز دهید

0%

User Rating: 5 ( 1 votes)
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن